1
2 Gubiński Klub Płetwonurków AQUA


NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » OPISY NURKOWAŃ » JEZIORO PILE - BORNE SULINOWO

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jezioro Pile - Borne Sulinowo

Opis jeziora
  
Radek
16.09.2009 12:25:50
poziom 1



Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Pojezierze Drawskie

Posty: 39 #323188
Od: 2009-9-16


Ilość edycji wpisu: 2
Borne Sulinowo zawsze owiane było tajemnicą, czemu zresztą trudno się dziwić biorąc pod uwagę historię miasta. Dwóm wielkim armiom, które władały tu poprzednio, zupełnie nie zależało na reklamie swoich poczynań. Cała struktura miasta zbudowana została dla potrzeb Wehrmachtu od podstaw, co daje duże możliwości techniczne stworzenia pod ziemią "części niejawnej" miasta. Równie tajemnicze co cały okres pobytu było nagłe opuszczenie miasta przez żołnierzy niemieckich. W trakcie walk o Wał Pomorski, którego ówczesny Gross Born był ważną częścią składową, wojska niemieckie po prostu wyszły z miasta pozostawiając je w stanie nienaruszonym. Równie (jeśli nie bardziej) tajemniczy był "okres radziecki" w dziejach miasta, kiedy to Borne Sulinowo było najpilniej strzeżoną bazą Północnej Grupy Wojsk. Choć wojska te oficjalnie nie posiadały w Polsce rakiet strategicznych z głowicami atomowymi, to w pobliżu poligonu pozostały po nich potężne silosy rakietowe, w których najprawdopodobniej było to "nie istniejące" uzbrojenie. To i wiele innych faktów powoduje, że atmosfera tajemniczości towarzyszącą miastu nie przemija i co jakiś czas wraca z nową siłą.

Silosy rakietowe

Tajemniczy obszar znajduje się w głębi lasu, ok. 30 km od Bornego Sulinowa. Mini-miasteczko było samowystarczalne. Znajdowało się tam wszystko, co było potrzebne do normalnego funkcjonowania: budynek dowodzenia, koszarowce, garaże, hydrofornia, sklepy, kino i bloki mieszkalne. Dzieci dowożono codziennie do szkoły w Bornem Sulinowie. W tej elitarnej jednostce stacjonowało około 300 żołnierzy oraz oficerowie z rodzinami. Budowę obiektów w "środku lasu" rozpoczęto w 1972 r. Prace trwały bez przerwy przez sześć lat. Teren otoczono wysokim potrójnym płotem i zasiekami z drutu kolczastego pod napięciem. Obszar patrolowali uzbrojeni żołnierze. Nikt nie mógł zbliżyć się do ściśle tajnej bazy. Jak się okazało po wyjeździe wojsk rosyjskich - bazy rakietowej, gdzie oprócz typowych zabudowań, pozostały także silosy po ruchomych wyrzutniach rakiet dalekiego zasięgu z głowicami atomowymi.



Jezioro Pile

Charakterystyka jeziora

Powierzchnia - 1002 ha
Max głębokość - 43,9 m
Objętość wód - 115.171,4 tys. m 3
Śr. głębokość - 11,7 m
Max długość - 9.150,0 m
Max szerokość - 2.850,0 m
Pow. wysp - 1,1 ha
Długość linii brzegowej - 30.450,0 m
Zarządca - Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku

Jezioro należy do zbiorników wodnych dużych, głębokich i o znacznej pojemności. Dno jest bardzo urozmaicone, występują liczne zagłębienia i podwodne wzniesienia, wypłycenia są na ogół porośnięte roślinnością.
Pile stwarza rybom wspaniałe warunki do życia i rozrodu. Ma bardzo rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami. Brzegi porastają gęste trzcinowiska, a tam gdzie przy brzegu zaczyna się kilkunastometrowa głębia, powalone w wodzie drzewa tworzą znakomite kryjówki dla ryb.
Obrazek

"Podwodny las"
Jeśli porównać mapy topograficzne z lat 30-tych ze współczesnymi, to wyraźnie widać dużą różnicę kształtu wyspy na jeziorze Pile. Wyspa leżąca u południowego brzegu jeziora, w pobliżu miasta, nosząca przed II wojną nazwę Rodberg, jest obecnie zdecydowanie mniejsza. Brakująca, całkiem pokaźna część wyspy jest obecnie na dnie jeziora, na głębokości ok. 18 m. W związku z tym, że najprawdopodobniej (podobnie jak dzisiaj) całą wyspę porastał gęsty las, mamy w jeziorze Pile podwodną wersję lasu sosnowego.

Obrazek

Narosłe wokół tego faktu legendy mówiły między innymi o tym że na wyspie była baza niemiecka baza miniaturowych łodzi podwodnych - wysadzona pod koniec II wojny, oraz że aktualny kształt wyspy to efekt potężnej eksplozji przeprowadzonej przez Rosjan. Po wojnie mieli zebrać wszelkie niewypały i niewybuchy aby zdetonować je na wyspie.

Obrazek

Prawda okazała się bardziej prozaiczna. Badania przeprowadzone przez nurków z pisma "Odkrywca" wykazały, że "podwodny las" to efekt naturalnych procesów geologicznych. Zapadła się grota wapienna istniejąca pod powierzchnią wyspy.

Obrazek


_________________
Nuraj w Drawskim !!!
  
MM
16.09.2009 15:06:31
poziom 2



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: GUBIN

Posty: 99 #323295
Od: 2009-9-14


Ilość edycji wpisu: 1
Temat bardziej pasuje do tego działu.
W LOGBOOK dodawajcie jedynie mapki Batymetryczne i jakieś z jedno zdjęcie, a historie czy opisy w tym dziale. cool
_________________
nick allegro: aqua_gubin
  
Kaziutek
21.10.2010 20:40:33
Grupa: Użytkownik

Posty: 1 #591412
Od: 2010-10-21
Mam pytanko wesoły mozecie okreslic dokładniej jak dotrzec do tych silosow? strasznie potrzebna mi ta wiadomosc, wiec prosze o odpowiedz wesoły)

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » OPISY NURKOWAŃ » JEZIORO PILE - BORNE SULINOWO

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


wyświetlaj tu swoją reklamę za darmo oraz promuj się w katalogu

TestHub.pl - opinie, testy, oceny